تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی میثم تمار - جوان از دیدگاه مقام معظم رهبری

مولتی هاستر

پایگاه اطلاع رسانی میثم تمار - جوان از دیدگاه مقام معظم رهبری

ما خواسته ها را فعل می کنیم

از ما بخواهید ...............
صفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نسخه ی موبایل
تبلیغات

معرفی سایت به دوستان

 
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:


Powered by ParsTools

آمار

کل مطالب ارسالی:
کل نویسندگان:
بازدید امروز:
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل:
بازدید کل :
آخرین بازید :
آخرین بروزرسانی:

خوش آمدید
تبلیغات
سیمای مقام معظم رهبری (ره)

 مهمترین نیاز جوانان

راجع به نیازهای جوانها زیاد صحبت می شود؛ من گفته ام، قبل از من هم گفته اند؛ اما می دانید از نظر من مهمترین نیاز جوانان چیست؟

نیاز عمده ی جوانان، هویت است؛ باید هویت و هدف خودش را بشناسد: باید بداند كیست و برای چه می خواهد تلاش و كار كند. دشمن می خواهد هویت جوان ایرانی را از او بگیرد؛ اهداف را از بین ببرد؛ افقها را تیره كند؛ به او بگوید تو یك موجود حقیر و محدود هستی؛ پیش من بیا تا تو را زیر بال بگیرم. معلوم است؛ كشور ثروتمند ایران و منطقه ی بسیار مهم و راهبردی ما و تأثیرات فراوانی كه این ملت از همه سو می تواند بگذارد؛ همه از طریق تحقیر شخصیت جوانها، در مشت دشمن می آید. امروز برنامه ی دشمن نسبت به شما جوانها این است؛ خیلی باید بیدار باشید.

كسانی این طور وانمود می كنند كه نسلی كه دارد روی كار می آید -كه اصطلاحا به آن (نسل سوم انقلاب) می گویند- پشت كرده به انقلاب و رویگردان از ارزشهای دینی است؛ یا اگر هم نیست، به طور اجتناب ناپذیری این طور خواهد شد! بنده صددرصد حرف آنها را رد می كنم. نه این كه من عوامل فساد برانگیز فرهنگی را نمی بینم یا نمی شناسم یا از آنها خبر ندارم؛ نخیر، بنده از ماهواره، اینترنت، رمانها، فیلمها، آهنگها و حرفهای فاسد كاملاخبر دارم و آنها را دست كم نمی گیرم.

اما معتقدم نسل كنونی امروز این قدر هم آسیب پذیر و شكننده نیست؛ این را بد فهمیده اند.

 امروز جوان ایرانی، آگاه، با معرفت، بصیر، سیاسی و اهل تحلیل است؛ و از همه بالاتر با ایمان است. جوان كه پرورش یافته ی دوران انقلاب است، از معرفت دینی برخوردار است، ایمانش هم ایمان عمیقی است؛ البته احتیاج دارد كه تغذیه ی معنوی و فكری دایمی شود. ابزارها و فعالیتها و كارهای فرهنگی باید در اختیار جوان قرار بگیرد. روحانیون خوشفكر و دانشگاهیان مؤمن باید در مقابل ایمان جوانان احساس مسئولیت كنند.(1)

 كسب دانش و تعمیق ایمان

شما جوانان در بهار زندگی خود به كسب دانش سرگرمید. اولا این را مهم شمرید و هرچه می توانید از آن برخوردار شوید. ثانیا عمق بخشیدن به ایمان و دست یافتن به معرفت دینی و مجاهدت برای حفظ طهارت و صفای دل نیز در جوانی از همیشه میسرتر است. در این نیز، كوششی در خور، به كار برید. (2)

جوانان عزیز! حضور در صحنه ی پرشور دانش اندوزی كه از زیباترین و مبارك ترین فصول دوران جوانی است هنگامی كه با مجاهدتهای اسلامی و تلاش در راه گسترش فهم و معرفت درست دینی و سیاسی همراه باشد، یكی از بزرگترین آمیزه-های معنوی برای نسل جوان كشور را پدید می آورد.(3)

 انس با كتاب

اینك فرصت بی نظیری از حكومت دین و دانش بر ایران پدید آمده است كه باید از آن در جهت اعتلای فكر و فرهنگ این كشور بهره جست. امروز كتابخوانی و علم آموزی نه تنها یك وظیفه ی ملی، كه یك واجب دینی است. از همه بیشتر، جوانان و نوجوانان، باید احساس وظیفه كنند. اگرچه آنگاه كه انس با كتاب رواج یابد، كتابخوانی نه یك تكلیف، كه یك كار شیرین و یك نیاز تعلل ناپذیر و یك وسیله برای آراستن شخصیت خویشتن تلقی خواهد شد، و نه تنها جوانان كه همه ی نسلها و قشرها از سر دلخواه و شوق بدان رو خواهند آورد. (4)

 توصیه به جوانان

توصیه ی من به شما جوانان عزیز -چه دختران و چه پسران- همین است. شما در صحنه ی فعالیت های جوانانه، فعالیت علمی، فعالیت تحصیلی، فعالیت تحقیقی، فعالیت سیاسی، فعالیت های اجتماعی گوناگون، كار فرهنگی ، مطبوعاتی، هنری، ورزشی و امثال اینها با همه ی نشاط و با همه ی قدرت حضور داشته باشید و طهارت، تقوا، ایمان، اخلاص و صفایتان را -كه حقا و انصافا در بین جوانان دنیا، شما از این جهات نمونه اید- حفظ كنید. اگر این تلاش مؤمنانه و مخلصانه و باصفا، در بین بخصوص جوانان ما و در بین بقیه ی آحاد ملت هم -هركدام به سهم خودشان- وجود داشته باشد استكبار در مبارزه ی خود با ملت ایران قطعا و یقینا، نه یكبار، بلكه بارها به زانو درخواهد آمد و شكست خواهد خورد. (5)

 جوانان و توطئه ی دشمن

به جوانها عرض می كنم: عزیزان من! دنبال تقلید نباشید؛ برروی آن شیوه و راهی كه ذهن و اراده و ایمان شما قوی می شود و اخلاق شما پاك و آراسته می گردد، فكر كنید؛ آنگاه شما عنصری خواهید بود مثل یك ستون؛ سقف مدنیت این كشور و تمدن حقیقی این ملت بر آن قرار می گیرد.

من به شما عرض می كنم، امروز دستگاه های تبلیغاتی فوق مدرن غربی -به خصوص آمریكایی و صهیونیستی- دارند برای ذهنها و فعالیتها و احساسات و اداره ی شما طرح عملیات تهیه می كنند؛ خیال نكنید آن ها غافل نشسته اند و این سی میلیون جوان را در كشور ما نمی بینند آن ها این سی میلیون جوان را می بینند، آن ها برای كار و هدف خودشان دارند برنامه ریزی می كنند؛ آن ها برای اخلاق و فكر و عقیده و ایمان جوان ما دارند برنامه ریزی می كنند.

خیلی از حرفهایی كه گاهی در فضای مطبوعاتی یا فرهنگی كشورمان زده می شود، تفسیرش این است و با این دید، قابل تحلیل است. آن ها می خواهند نسلی كه الگوی جوانان فداكار برجسته ی دنیا شد، به یك نسل بی خاصیت تبدیل شود.

آن ها می خواهند فرهنگ سازی و الگو سازی كنند؛ آن ها می خواهند جوان ایرانی و نسل نوی ایرانی، یك نسل تحقیر شده ی تو سری خور باشد تا بتوانند روی او سوار شوند و به او دیكته و آن كاری را كه می خواهند؛ انجام دهند. (6)

 انتخاب راه حقیقی

به نظر من خود شما جوانها بزرگترین مسئولیت را دارید؛ مسئولیتی كه می توانید آن را انجام دهید. عزیزان من! هر جوانی دوست می دارد كشوری كه در آن زندگی می كند و خاكی را كه از آن روییده، عزیز، سربلند، مقتدر و برخوردار از همه ی زیباییها و نیكی ها باشد؛ دلش می خواهد جامعه ی متمدنی داشته باشد؛ دلش می خواهد از پیشرفت های علمی و عملی برخوردار باشد؛ این آرزوی هر جوانی است.

برای این، دو راه در پیش است: یك راه حل واقعی، یك راه حل كاذب و بدلی.

راه واقعی چیست؟ این است كه جوان ایرانی تصمیم بگیرد در زمین خود، بذر خود را بپاشد؛ از اندوخته و ثروت فرهنگی خود استفاده كند؛ اراده ی خودش را به كار بگیرد؛ برای شخصیت و استقلال خود ارزش قایل شود؛ جامعه ی عاریت نخواهد و دنبال تقلید و عاریه گیری الگوهای بیگانه نباشد.

 راه كاذب چیست؟ راه حل كاذب این است كه یك ملت به تغییر ظاهری دل خوش كند و از حركت عمیق روبرگرداند. یك وقت می بیند آدمی هست كه نه معلوماتی دارد، نه سوادی دارد؛ نه تجربه ایی نشان داده؛ نه اراده ایی دارد؛ نه كاری از او بر می آید؛ لباس و آرایش و شكل خودش را شبیه فلان هنر پیشه یا فلان جوان غربی كرده است، این راه حل كاذب است. آیا شما با این كار متمدن شدید و تحول پیدا كردید؟! (7)

 انرژی، امید و ابتكار

من اساسا در بین این خصوصیات مهمی كه جوانان دارند، سه خصوصیت را خیلی بارز می بینم، كه اگر آنها مشخص بشود و اگر آنها به سمت درستی هدایت بشود، به نظر می آید كه می شود به این سؤال شما (چگونه یك جوان می تواند مسیر زندگی را طی كرده و به اهدافش برسد؟) پاسخ داد. آن سه خصوصیت عبارت است از:

1-      انرژی

2-      امید

3-      ابتكار

اینها سه خصوصیت برجسته در جوان است . (8)

 دستگیری جوانان در برابر شبهات

امروز جوانهای ما احتیاج دارند به اینكه از لحاظ فكری دستگیری بشوند؛ هم آن كسانی كه در حال شبهه اند، هم آن كسانی كه شبهه در آنها كارگر شده است و از حیطه ی این اعتقاد صحیح خارج شده اند، هم آن كسانی كه جزو معتقدان و متعبدانند؛ كه در اینها باید فكر را عمق داد؛ آنها را باید آورد و شبهه را از آنها زدود، اینهایی كه هستند بایستی اعتقادشان را عمیق كرد؛ ثبات قدم در آنها بوجود آورد و آنها را مصونیت بخشید.(9)

 قدردانی از فرصت جوانان

همه ی جوانان را به قدردانی از فرصت بی نظیر جوانی و حفظ پاكدامنی و عفت وتلاش و كار در این دوران بی نظیر و درخشان عمر آدمی توصیه می نمایم. (10)

 اقامه ی امر به معروف و نهی از منكر

جوانان در محیط خودشان، امر به معروف و نهی از منكر كنند. چرا این واجب -امر به معروف و امر به كار خوب- در جامعه ی اسلامی هنوز اقامه نشده است؟

نگویید به من چه؛ او هم نمی تواند بگوید به تو چه؛ اگر هم گفت، شما اعتنا نكنید.

بعضی ها خیال می كنند تا منكری دیده شد باید با مشت به سراغش بروند! نه، ما سلاحی داریم كه از مشت كارگرتر است. آن چیست؟

زبان از مشت خیلی كارگرتر و نافذتر و مؤثرتر است، مشت كاری نمی كند.

حرف بزنید، بگویید، یك كلمه بیشتر هم نمی خواهد؛ لازم نیست یك سخنرانی بكنید. كسی كه می بینید خلافی را مرتكب می شود -دروغ، تهمت، كینه توزی نسبت به برادر مؤمن، بی اعتنائی به محرمات دین، بی اعتنایی به مقدسات، اهانت پذیرفته های ایمانی مردم، پوشش نامناسب، حركت زشت- یك كلمه ی آسان بیشتر نمی خواهد؛ بگویید این كار شما خلاف است. لازم نیست كه با خشم همراه باشد. شما بگویید، دیگران هم بگویند، گناه در جامعه خواهد خشكید. امر به معروف و نهی از منكر را اقامه كنید؛ نگذارید در جوامع جوان -چه در مدرسه ها و چه در دانشگاهها- كار به فساد بكشد این مراكز برای دشمن هدف است. (11)

 تقویت ایمان با عمل

آینده ی این انقلاب، آینده ی این نظام و این كشور به بركت اسلام، یك آینده ی بسیار روشن و درخشانی است. كسانی كه باید این آینه را شكل بدهند، عمدتا شما جوانها هستید. اولا ایمان اسلامی را با عمل در خودتان تعمیق كنید، كه این اساس كار است.

ایمان هم یك چیز كتابی و ذهنی نیست، در عمل، ایمان تقویت پیدا می كند. انسان، خدا را در میدان مجاهدت برای خدا بهتر می بیند. این مجاهدت هم سنگرهای مختلفی دارد، سنگر علم و سازندگی هم از آن جمله است.

با تقوا، با تضرع پیش خدای متعال، با انجام عبادات و با اجتناب از محرمات ایمان را تقویت كنید. (12)

 زدودن ایمان و تعهد از ذهن جوانان

امروز تلاش تبلیغی و گسترده ای از سوی دشمنان ایران و اسلام به كار می رود تا مایه ی صلی استقلال و سربلندی و پیشرفت كشور را كه همان ایمان و تعهد به اصول انقلاب است از ذهن و عمل جوانان بزدایند.

همه در جهان دانسته اند كه شكست تاریخی جبهه ی استكبار در مقابل انقلاب اسلامی بیش از همه، از ایمان صادقانه ی جوانان، نشأت گرفته است و دشمن با هزار زبان و هزار وسیله، به تهاجم بر این سنگر استوار دست زده است. (13)

 تحصیل، تهذیب و ورزش

اگر در یك جمله ی كوتاه از من بپرسند كه شما از جوانان چه می خواهید، خواهم گفت: تحصیل، تهذیب و ورزش. من فكر می كنم كه جوانان باید این سه خصوصیت را دنبال كنند. تحصیل اعم از تحقیق و كارهای علمی هم است. چون این نیرو در جوانان هست، بایستی در كار تحصیل خیلی تلاش كنند. هر كاری هم بخواهید بكنید، در دوران جوانی می شود كرد، یعنی در هر سه زمینه -هم زمینه ی علمی، هم در زمینه ی تهذیب نفس، هم در زمینه ی ورزش -باید در دوره ی جوانی كار كنید. البته همه می دانند كه در دوره ی پیری، ورزش این قدر تأثیری كه در دوره ی جوانی دارد، ندارد. اما غالبا تهذیب نفس را نمی دانند، خیال می كنند انسان باید بماند، پیر كه شد، عبادت و تهذیب نفس كند. در حالی كه آن وقت تهذیب نفس مشكل است، و گاهی محال است. در دوره ی پیری، تهذیب نفس سخت است، اما در دوره ی شما- در دوره ی جوانی- تهذیب نفس خیلی آسان است. به هر حال جوانان این سه كار را باید جدی بگیرند. (14)

 اجتناب از تند خویی و خشونت

از جمله چیزهایی كه به خصوص در رابطه با جوانان، لازم است به آنها گفته شد و آنها به آن هدایت بشوند، سوق دادن جوانان به اندیشیدن، تعقل، اخلاق اسلامی، حلم، اجتناب از شتابزدگی و عجله در امور، اجتناب از تند خویی و اعمال خشونت است. (15)

 بزرگترین سرمایه

گاهی با خود فكر می كنم جوان كه در بهترین اوقات عمر خود به سر می برد، اگر بخواهد سرمایه ای را بدست بیاورد كه موفقیتهای دنیایی و آخرتی او را تضمین كند. دنبال چه چیزی باید باشد؟

سؤال مهمی است، اولا موردنظر، موفقیتهای دنیایی و اخروی است -جسم و جان، فكر و دلیل- ثانیا این سؤال مخصوص به یك دسته از جوانها نیست.

پاسخی هم كه به ذهن من می رسد، باز مخصوص یك دسته از جوانها نیست، یعنی این جور نیست كه فرض كنیم این پاسخ، مخصوص جوانهای كاملا متدین و متعبد است. نه، حتی اگر جوانی را فرض كنیم كه از لحاظ تعبد و تدین، در رتبه ی خیلی بالایی هم نباشد، باز این پاسخ درباره ی او صدق می كند. حتی اگر فرض كنیم جوانی را كه در برخی عقاید خود مشكلی هم داشته باشد، باز این پاسخ درباره ی او صدق می كند.

جوابی كه من به آن رسیده ام، این یك كلمه است: تقوا!

اگر جوان در دوره ی جوانی سعی كند تقوا داشته باشد -با همان تعریفی كه در فرهنگ دین و قرآنی ازتقوا شده است- بزرگترین سرمایه را هم برای درس هم برای فعالیتهای فرهنگی، هم برای عزت دنیوی، هم برای بدست آوردن دست آوردهای مادی،هم برای معنویت، اگر اهل معنویت است- به دست آورده است.(16)

 تكیه به جوانان مؤمن

جوانان، چون پرچمدار، بدنه و عقبه ی نظام هستند، باید همیشه در صحنه باشند. تربیت شوند آموزش ببینند و مبارزه كنند.

علمی و عملی دانش بیندوزند به تخصصهای مختلف دست پیدا كنند تا كشورمان بی نیاز شود، مستقل بماند، وابسته نباشد، خود كفا شود، جوانان آینده سازان این دیارند امیدوار و پرتلاش باید به آنها اعتماد كرد، اعتقاد داشت و هدایت كرد. جوان مؤمن و معتقد و مخلص هیچ چیزی نمی خواهد جیز میدانی برای مجاهدت و مبارزه در راه خدا و سازندگی.

جوانان را باید در صحنه نگه داشت، روحیه ی بسیجی شان باید حفظ شود. مسأله ی مهم در امر سازندگی و بازسازی كشور، سپردن كارها بدست جوانان است.

اگر جوانان به سلاح علم و ایمان مجهز نشوند، نخواهند توانست بار سنگین اداره ی كشور را به دوش بگیرند. (17)

 توقع ازجوانان

آنچه كه ما امروز ازجوانان انتظار داریم؛ عینا همان چیزی است كه درروز اول انقلاب و قبل از انقلاب از جوانان انتظارداشتیم. ما از جوان می خواهیم كه در عین پاكی و پارسایی و دین داری، با نشاط باشد، پرشور باشد، اهل ابتكار باشد، خلاق باشد، كار كند و از تنبلی بپرهیزند، تقوا را برای خودش شعار قار بدهد، واقعا دنبال تقوا باشد. (18)

 پى نوشت ها :

1-      برگزیده بیانات مقام معظم رهبری در میدان با جوانان 12/2/80

2-      برگزیده بیانات مقام معظم رهبری روزنامه كیهان 26/6/78

3-      برگزیده بیانات مقام معظم رهبری انقلاب اسلامی به دومین كنگرهای جامعه ی اسلامی دانشجویان 9/7/77

4-      برگزیده بیانات مقام معظم رهبری انقلاب اسلامی به مناسبت آغاز هفته كتاب 4/10/72

5-      برگزیده بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با هزاران تن از دانشجویان و دانش آموزان 10/8/75

6-      برگزیده بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با جوانان 12/2/80

7-      همان

8-      برگزیده بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با دانش آموزان و دانشجویان و قهرمانان ورزشی 7/2/77

9-      برگزیده بیانات مقام معظم رهبری در آغاز درس خارج فقه 20/6/ 79

10-  برگزیده بیانات مقام معظم رهبری، حدیث ولایت ج2، ص 240

11-  برگزیده بیانات مقام معظم رهبری، حدیث ولایت ج8، ص 199

12-  برگزیده بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با هزاران تن از دانشجویان و دانش آموزان 11/8/73

13-  برگزیده پیام مقام معظم رهبری به اجلاس انجمن های اسلامی 10/5/77

14-  برگزیده بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با هزاران تن از دانشجویان، هنرمندان و نخبگان المپیادها 7/2/77

15-  برگزیده بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با جمعی از مبلغان دینی 2/2/77

16-  برگزیده بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با تشكلهای مختلف دانشجویی 24/10/77

17-  برگزیده بیانات مقام معظم رهبری، حدیث ولایت ج9، ص 175

18-   برگزیده بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با جوانان 13/11/77.

منبع:  http://eng55.blogfa.com

 
 
حسین آرام جانم

کلیه مطالب درج شده در این سایت مطلق به پایگاه اطلاع رسانی میثم تمار می باشد