پایگاه اطلاع رسانی میثم تمار - پیام به گنگره‌ی عظیم حج

مولتی هاستر

پایگاه اطلاع رسانی میثم تمار - پیام به گنگره‌ی عظیم حج

ما خواسته ها را فعل می کنیم

از ما بخواهید ...............
صفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نسخه ی موبایل
تبلیغات

معرفی سایت به دوستان

 
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:


Powered by ParsTools

آمار

کل مطالب ارسالی:
کل نویسندگان:
بازدید امروز:
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل:
بازدید کل :
آخرین بازید :
آخرین بروزرسانی:

خوش آمدید
تبلیغات
موضوع: ولایت ورهبری | نویسنده: محمدرضا زندمومن

پیام متن رهبر انقلاب به کنگره ی عظیم حج
                             
                                                     

سم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌

الحمد للَّه ربّ العالمین و صلوات اللَّه و تحیّاته على سیّد الأنام محمّد المصطفى و ءاله الطّیّبین و صحبه المنتجبین.

 اكنون بهار حج، با طراوت و صفاى معنوى و شكوه و حشمت خداداد، فرا رسیده و دلهاى مؤمن و مشتاق را پروانه‌وار بر گرد كعبه‌ى توحید و وحدت، به پرواز درآورده است. مكه و منا و مشعر و عرفات، منزلگاه انسانهاى خوشبختى است كه به نداى: «و اذّن فى النّاس بالحجّ ...» پاسخ گفته و به حضور در میهمانى خداى غفور و كریم سرافراز گشته‌اند. اینجا همان خانه‌ى مبارك و كانون هدایتى‌است كه آیاتٍ بیّنات الهى  از آن ساطع و چتر امان برفراز سر همگان در آن گسترده است.

 دل را در زمزم صفا و ذكر و خشوع شستشو دهید؛ چشم باطن را به آیات روشن حضرت حق بگشائید؛ به اخلاص و تسلیم، كه نشانه‌ى عبودیت حقیقى است، روى آورید؛ خاطره‌ى آن پدرى را كه با طوع و تسلیم، اسماعیلش را به قربانگاه برد، بارها و بارها در دل زنده كنید؛ و بدینگونه راه روشن و آشكارى را كه براى رسیدن به دوستى ربّ جلیل در برابر ما گشوده است، بشناسید و قدم نهادن در آن را به همّت مؤمنانه و نیت صادقانه‌ى خود بسپارید.

 مقام ابراهیم یكى از همان آیات بیّنات است. جاى پاى ابراهیم (علیه‌السّلام) در كنار كعبه‌ى شریف، تنها نمادى از مقام ابراهیم است. مقام ابراهیم، مقام اخلاص و گذشت و ایثار اوست؛ مقام ایستادگى او در برابر خواست نفسانى و عواطف پدرانه و نیز در برابر سیطره‌ى كفر و شرك و سلطه‌ى نمرود زمانه است.

 این هر دو راه نجات، هم‌اكنون در برابر یكایك ما آحاد امت اسلامى گشوده است. همت و شجاعت و عزم راسخِ هریك از ما میتواند ما را روانه به سوى همان هدفهائى سازد كه پیام‌آوران رسالت الهى، از آدم تا خاتم، بشر را به سوى آن فراخوانده و وعده‌ى عزت و سعادت در دنیا وآخرت را به رهپویان آن داده‌اند.

 در این محضر عظیمِ امت اسلامى، شایسته است كه حج‌گزاران به مهمترین مسائل جهان اسلام بپردازند. اكنون در رأس همه‌ى این مسائل، قیام و انقلاب در برخى كشورهاى مهم اسلامى است. در میانه‌ى حجّ سال گذشته و حج امسال، حوادثى در دنیاى اسلام پدید آمده است كه میتواند سرنوشت امت اسلامى را دگرگون ساخته و آینده‌اى درخشان و سرشار از عزت و پیشرفت مادى و معنوى را نوید دهد. در مصر و تونس و لیبى طاغوتهاى دیكتاتور و فاسد و وابسته، از سریر قدرت سرنگون شده‌اند و در برخى كشورهاى دیگر، امواج پرخروش قیام مردمى، كاخهاى زر و زور را به ویرانى و نابودى تهدید میكند.

 این صفحه‌ى تازه گشوده از تاریخ امت ما، حقایقى را آشكار میسازد كه همه از آیات بینات الهى است و به ما درسهاى  حیاتبخش میدهد. این حقایق باید در همه‌ى محاسبات ملتهاى مسلمان به كار گرفته شود.

 نخست آنكه اكنون از دل ملتهائى كه دهها سال در سیطره‌ى سیاسى بیگانگان بوده‌اند، نسل جوانى‌سر برآورده است كه با اعتماد به نفسِ تحسین‌برانگیز به استقبال خطر رفته و به رویاروئى  با قدرتهاى مسلّط برخاسته و همت به دگرگون‌سازىِ وضعیت گماشته است.

 دیگر آنكه به رغم تسلط و تلاش حاكمان سكولار و تلاشهاى پیدا و پنهان آنان براى دین‌زدائى در این كشورها، اسلام، با نفوذ و حضورى نمایان و پرشكوه، هدایتگر دلها و زبانها گشته و چون چشمه‌اى جوشان در گفتار و كردار توده‌هاى میلیونى، به اجتماعات و رفتارهاى آنان طراوت و حیات بخشیده است. مأذنه‌ها و مصلاّها و تكبیرها و شعارهاى اسلامى، نشانه‌ى آشكارى از این حقیقت، و انتخابات اخیر تونس برهان قاطعى بر این مدعا است. بى‌گمان انتخابات آزاد در هر كشور اسلامى دیگر هم نتیجه‌اى جز آنچه در تونس پیش آمد، نخواهد داشت.

 دیگر آنكه در حوادث این یك سال، به همه نشان داده شد كه خداوند عزیز و قدیر، در عزم و اراده‌ى ملتها آنچنان قدرتى تعبیه كرده است كه هیچ قدرت دیگر را یاراى مقاومت در برابر آن نیست. ملتها با این نیروى خداداد قادرند سرنوشت خویش را تغییر دهند و نصرت الهى را نصیب خود سازند.

 دیگر آنكه دولتهاى مستكبر و در رأس آنان امریكا، كه در طول دهها سال با ترفندهاى سیاسى و امنیتى، دولتهاى منطقه را سر به فرمان خود ساخته و به پندار خود، جاده‌ى بى‌مانعى براى سیطره‌ى روزافزون اقتصادى و فرهنگى و سیاسى بر این بخش حساس جهان پدید آورده بودند، اكنون نخستین آماج بیزارى و نفرت ملتهاى این منطقه‌اند. اطمینان باید داشت كه نظامهاى برآمده از این انقلابها هرگز به نامعادله‌ى خفتبار پیشین تن نخواهند داد و جغرافیاى سیاسى این منطقه به دست ملتها و در جهت عزت و استقلال كامل آنان رقم خواهد خورد.

 دیگر آنكه طبیعت مزوّر و منافقِ قدرتهاى غربى براى مردم این كشورها آشكار شد. در مصر و تونس و لیبى - هركدام به نوعى - آمریكا و اروپا تا توانستند، در نگهدارى از مهره‌هاى خود كوشیدند و هنگامى كه عزم ملتها برخواست آنان فائق آمد، به روى مردم پیروز لبخند مزورانه‌ى دوستى زدند.

 حقایق گرانبها و آیات بینات الهى در حوادث یك سال اخیر در این منطقه بیش از اینها است و براى‌اهل تدبر، دیدن و شناختن آن دشوار نیست. لیكن با این همه، امروز همه‌ى  امت اسلامى و بویژه ملتهاى به‌پاخاسته، نیازمند دو عنصر اساسى‌اند:

 نخست: تداوم ایستادگى و پرهیز شدید از سست شدن عزم راسخ. فرمان الهى به پیامبر اعظم (صلّى اللَّه علیه و ءاله و سلّم) در قرآن چنین است: «فاستقم كما امرت و من تاب معك و لاتطغوا» و «فلذلك فادع و استقم كما امرت»، و نیز از زبان حضرت موسى (علیه‌السّلام): «و قال موسى لقومه استعینوا باللَّه و اصبروا انّ الارض للَّه یورثها من یشاء من عباده و العاقبه للمتقین».

 مصداق بزرگ تقوا در این دوره براى ملتهاى به‌پاخاسته آن است كه حركت مبارك خود را متوقف نسازند و خود را سرگرم دستاوردهاى این مقطع نكنند. این است بخش مهم از تقوائى كه دارندگان آن، به وعده‌ى «عاقبتِ نیك» سرافراز گشته‌اند.

 دوم: هشیارى در برابر حیله‌هاى مستكبران بین‌المللى و قدرتهائى كه از این قیامها و انقلابها لطمه دیده‌اند. آنها بیكار نمیمانند و با همه‌ى توان سیاسى و امنیتى و مالى، براى برقراریِ دوباره‌ی نفوذ و قدرت خود در این كشورها، به میدان مى‌آیند. ابزار آنان، تطمیع و تهدید و فریب است. تجربه‌ها نشان داده است كه درمیان خواص، هستند كسانى كه این ابزارها در آنان كارگر میشود و ترس و طمع و غفلت، آنان را دانسته یا ندانسته به خدمت دشمن درمى‌آورد. چشم بیدار جوانان و روشنفكران و عالمان دینى باید بدقت مراقبت كند.

 مهمترین خطر، دخالت و تأثیرگذاریِ جبهه‌ی كفر و استكبار در ساخت نظام جدید سیاسی در این كشورها است. آنان همه‌ى كوشش خود را به كار خواهند برد تا نظامهاى جدید، هویت اسلامى و مردمى نیابد. همه‌ى دلسوزان در این كشورها و همه‌ى آنان كه به عزت و كرامت و پیشرفت كشور خود دلبسته‌اند، باید تلاش كنند تا اسلامیت و مردمى بودن نظام نوین، به تمام و كمال تأمین شود. نقش قانون اساسى‌ها در این میان، برجسته است. اتحاد ملى و به رسمیت شناختنِ دگرسانى‌هاى مذهبى، قبیله‌اى و نژادى، شرط پیروزى‌هاى آینده است.

 ملتهاى شجاع و به‌پاخاسته در مصر و تونس و لیبى و دیگر ملتهاى بیدار و مبارز بدانند، نجات آنان از ظلم و كید آمریكا و دیگر مستكبران غربى، تنها و تنها در آن است كه تعادل قوا در جهان به نفع آنان برقرار شود. مسلمانان براى اینكه بتوانند مسائل خود را به صورت جدّى با جهانخواران حل كنند، باید خود را به مرز قدرت بزرگ جهانى برسانند؛ و این جز با همكارى و همدلى و اتحاد كشورهاى‌اسلامى به دست نخواهد آمد. این، وصیت فراموش‌نشدنى امام خمینى عظیم است. آمریكا و ناتو به بهانه‌ى قذافىِ خبیث و دیكتاتور، ماهها بر سر لیبى و مردم آن آتش ریختند. و قذافى همان كسى بود كه پیش از قیام شجاعانه‌ى ملت لیبى، درشمار دوستان نزدیك آنان به شمار میرفت؛ او را در آغوش میگرفتند، با دست او از ثروت لیبى میدزدیدند و براى خام كردن او، دستش را میفشردند یا میبوسیدند. ... پس از قیام مردم، همین او را بهانه كردند و تمام زیرساختهاى لیبى را به ویرانى كشاندند. كدام دولت توانست از فاجعه‌ى كشتار مردم و ویرانى كشور لیبى به دست ناتو جلوگیرى كند؟ تا چنگ و دندان قدرتهاى خونخوار و وحشى غربى شكسته نشود، همیشه چنین خطرهائى براى كشورهاى‌اسلامى  متصور است و نجات از آن، جز با تشكیل قطب قدرتمند جهان اسلام میسر نیست.

 غرب و آمریكا و صهیونیزم، امروز از همیشه ضعیف‌ترند. گرفتاریهاى اقتصادى، ناكامى‌هاى‌پى‌درپى‌در افغانستان و عراق، اعتراضهاى عمیق مردمى در آمریكا و دیگر كشورهاى غربى - كه دامنه‌ى آن روزبه‌روز گسترده‌تر شده است - مبارزات و جانفشانى‌هاى مردم فلسطین و لبنان، قیامهاى دلیرانه‌ى مردم در یمن و بحرین و برخى دیگر از كشورهاى زیر نفوذ آمریكا، همه و همه حامل بشارتهاى بزرگى براى امت اسلامى و بویژه كشورهاى انقلابى جدید است. مردان و زنان مؤمن در سراسر جهان اسلام و بویژه در مصر و تونس و لیبى، از این فرصت براى تشكیل قدرت بین‌الملل اسلامى، بیشترین بهره را ببرند. خواص و پیشروان نهضتها به خداى بزرگ توكل و به وعده‌ى نصرت او اعتماد كنند و صفحه‌ى تازه‌گشوده‌ى تاریخ امت اسلامى را با افتخارات ماندگار خود، كه مایه‌ى رضاى‌الهى  و زمینه‌ساز نصرت اوست، مزین سازند.

والسّلام على عباد اللَّه الصّالحین‌
 
حسین آرام جانم

کلیه مطالب درج شده در این سایت مطلق به پایگاه اطلاع رسانی میثم تمار می باشد


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic