پایگاه اطلاع رسانی میثم تمار - با «دوکو » به ایران حمله کنید

مولتی هاستر

پایگاه اطلاع رسانی میثم تمار - با «دوکو » به ایران حمله کنید

ما خواسته ها را فعل می کنیم

از ما بخواهید ...............
صفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نسخه ی موبایل
تبلیغات

معرفی سایت به دوستان

 
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:


Powered by ParsTools

آمار

کل مطالب ارسالی:
کل نویسندگان:
بازدید امروز:
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل:
بازدید کل :
آخرین بازید :
آخرین بروزرسانی:

خوش آمدید
تبلیغات
موضوع: سیاسی موضوع: اخبار و مقالات | نویسنده: علی بابایی توسکی
«دوکو» در این مرحله به گونه ای طراحی شده است که به درون سیستم های ایرانی نفوذ و اطلاعات درون آنها را جمع آوری کند . چرا که به نظر می رسد که «استاکس نت» نتوانسته است همه اهداف نویسندگان آن را محقق کند و انتظار می رود در ماه های آینده ویروس های پیچیده تری هم برای نفوذ در رایانه های ایرانی ایجاد شود. اما شیوه نفوذ این ویروس جدید در رایانه ها چگونه است ؟

در هفته های گذشته« تابناک » ، گزارشی را درباره طراحی ویروس  رایانه ای «دوکو » و آلوده شدن دو سازمان ایرانی به این ویروس رایانه ای منتشر کرد و در آن گزارش هشدار داد که طراحی این ویروس احتمالا به قصد خرابکاری در تاسیسات هسته ای ایران صورت گرفته است .

به گزارش «تابناک » ، پس از انتشار آن گزارش و همچنین انتشار گزارش سازمان بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای ایران ، شبکه خبری «سی ان ان» خبری را منتشر  و در آن توصیه کرده است که به جای حمله موشکی به ایران بهتر است که راکتور های این کشور مورد حمله نرم افزاری قرار بگیرند .

بر این اساس ، این گزارش نوشته است که تجربه «استاکس نت » در این زمینه تجربه خوبی بوده است . چرا که استاکس نت توانست به کامپیوتر های نطنز که اتفاقا ارتباطی با شبکه های کامپیوتری ندارد نفوذ کند و همچنین مدعی شده است که حدود هزار سانتریفیوژ ایرانی را از کار انداخته است.

اما استاکس نت چگونه عمل می کرد ؟

از آنجا که کامپیوتر های نطنز به اصطلاح کامپیوتر های بسته ای برای ورود ویروس از طریق شبکه هستند ، حتما باید از طریق یک درایو خارجی ، ویروس را به داخل آنان منتقل کرد . این کار را هم احتمالا کسی بر عهده خواهد گرفت که از افرادی باشد که معتمد ایرانیان باشد ، چنین شخصی به صورت ناخود آگاه ویروس استاکس نت را با درایو خارجی به تاسیسات ایران منتقل کرده است .

از آنجا که این ویروس ، ویروسی هوشمند است به دنبال نرم افزاری می گردد که بتواند به سانتریفیوژها آسیب قطعی برساند در صورت پیدا کردن این نرم افزار ، ویروس یا سرعت سانتریفیوژ را می گیرد و یا آن را کند می کند و سانتریفیوژ به صورت خودکار خراب شده به گونه ای که کاربران هم متوجه آن نمی شوند یا وقتی متوجه می شوند که خیلی دیر شده است .

محققان ویروس جدید «دوکو» را جایگزین استاکس نت می دانند . «اورلا کاکس» از شرکت امنیتی «سایمون تک»  می گوید اگر چه «دوکو » دقیقا کپی استاکس نیست ، اما کدهای بسیار مشابهی با آن ویروس دارد.

وی ادامه می دهد که «دوکو » در این مرحله به گونه ای طراحی شده است که به درون سیستم های ایرانی نفوذ کنند و اطلاعات درون آنها را جمع آوری کند . چرا که به نظر می رسد که استاکس نت نتوانسته است همه هدف های نویسندگان آن را محقق کند و انتظار می رود در ماه های آینده ویروس های پیچیده تری هم برای نفوذ در رایانه های ایرانی ایجاد شود. لازم به ذکر است د حال حاضر مشخص شده است که دوکو در سال 2010 منتشر شده است .

تولید ویروس و انتقال آن به سایت های سازمان های حساس ایران نبردی جدی و جدیدی است که به هیچ وجه نمی توان با تساهل از کنار آن گذشت ، مجهز کردن سیستم های حراست و حفاظت سازمان های دولتی و غیر دولتی خاص ، به آخرین تجهیزات امنیتی و کارشناسان برجسته ، در این مرحله ضرورتی انکار ناپذیر است . جنگ سایبری برای آلوده کردن رایانه های ایرانی اگر چه مدتی است آغاز شد ، اما در ماه های آِینده به مراحل اوج خود خواهد رسید
 
حسین آرام جانم

کلیه مطالب درج شده در این سایت مطلق به پایگاه اطلاع رسانی میثم تمار می باشد